The Yamaha XVS 650 Drag Star is a 4 stroke, Custom bike with a 649.00 ccm (39,40 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 6500 RPM, 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 145.0 km/h (89,65 mph)
When out on the road, the fuel system is a critical factor. The Yamaha XVS 650 Drag Star comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy during your journeys.
Routine service is vital for maintaining your Yamaha XVS 650 Drag Star in top condition. Common service items involve clutch plates. Using quality components, your XVS 650 Drag Star can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XVS 650 Drag Star Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - S19 and the Rear Tyre size is 170/80 - S15 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 145.0 km/h (89,65 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 214.0 kg (469,44 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |