The Hyosung GT 250 EFI is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 28.50 HP (20,70 kW)) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential aspect. The Hyosung GT 250 EFI is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, offering good mileage for your rides.
Proper upkeep is necessary for keeping your Hyosung GT 250 EFI in peak form. Popular maintenance parts consist of clutch plates. With regular servicing, your GT 250 EFI can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT 250 EFI Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 28.50 HP (20,70 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 155.0 kg (339,99 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 2-piston clipers |
| Rear Brakes: | Single disc |