The Yamaha RX 100 is a 2 stroke, Allround bike with a Air cooled 100.00 ccm (6,07 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.50 HP (8,36 kW)) @ 7500 RPM, 8.60 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 125.0 km/h (77,31 mph)
For longer journeys, the fuel system is a key feature. The Yamaha RX 100 comes with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, giving efficient fuel economy for your adventures.
Routine service is necessary for maintaining your Yamaha RX 100 in top condition. Regular replacement items consist of drive chains. With the right parts, your RX 100 will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha RX 100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2/18 - 4PR and the Rear Tyre size is 3/18 - 4PR so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 100.00 ccm (6,07 cubic inches) |
| Power: | 11.50 HP (8,36 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.60 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.1:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 125.0 km/h (77,31 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1990 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | 2 mm (0,10 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |