The Aprilia RSV4 Factory is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 998.20 ccm (60,61 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 180.00 HP (130,74 kW)) @ 12500 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical factor. The Aprilia RSV4 Factory comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, delivering optimal mileage during your journeys.
Proper upkeep is important for keeping your Aprilia RSV4 Factory running smoothly. Essential service parts consist of clutch plates. By using genuine parts, your RSV4 Factory will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Aprilia RSV4 Factory Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 998.20 ccm (60,61 cubic inches) |
| Power: | 180.00 HP (130,74 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 12.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 179.0 kg (392,63 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |