The Suzuki VX 800 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 805.00 ccm (48,87 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 63.00 HP (45,77 kW)) @ 6500 RPM, 73.60 Nm (7,46 kgf-m or 54,03 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is crucial for keeping your Suzuki VX 800 operating reliably. Essential service parts include brake pads. With regular servicing, your VX 800 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (48,87 cubic inches) |
| Power: | 63.00 HP (45,77 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 73.60 Nm (7,46 kgf-m or 54,03 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |