The Kawasaki KZ 400 LTD is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 398.00 ccm (24,17 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 36.00 HP (26,17 kW)) @ 8500 RPM, 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential consideration. The Kawasaki KZ 400 LTD is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, delivering reliable fuel economy on the road.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Kawasaki KZ 400 LTD running smoothly. Popular maintenance parts involve fuel filters. Through proper maintenance, your KZ 400 LTD can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24,17 cubic inches) |
| Power: | 36.00 HP (26,17 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1979 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |