The Ducati Desmosedici RR is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 989.00 ccm (60,05 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 197.26 HP (143,28 kW)) @ 13800 RPM, 116.00 Nm (11,74 kgf-m or 85,17 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key consideration. The Ducati Desmosedici RR includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel injection system, giving optimal range on the road.
Preventative care is vital for maintaining your Ducati Desmosedici RR in top condition. Essential service parts include clutch plates. By using genuine parts, your Desmosedici RR will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Ducati Desmosedici RR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 200/55 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 989.00 ccm (60,05 cubic inches) |
| Power: | 197.26 HP (143,28 kW)) @ 13800 RPM |
| Torque: | 116.00 Nm (11,74 kgf-m or 85,17 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | 13.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 171.0 kg (375,12 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |