The Veli VL90GY is a 4 stroke, Motocross bike with a Air cooled 90.00 ccm (5,46 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.09 HP (3,68 kW)) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Veli VL90GY performing at its best. Regular replacement items include sprockets. By using genuine parts, your VL90GY will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 90.00 ccm (5,46 cubic inches) |
| Power: | 5.09 HP (3,68 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | 1430 mm (56,02 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |