The Honda SH 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 13.80 HP (10,05 kW)) @ 9000 RPM, 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 7250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential aspect. The Honda SH 125 is fitted with a 8.30 litres (2,18 gallons) fuel tank, providing consistent fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is essential for maintaining your Honda SH 125 performing at its best. Frequently replaced components consist of drive chains. With regular servicing, your SH 125 can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda SH 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 50L and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 60L so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 13.80 HP (10,05 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.30 litres (2,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 123.1 kg (270,04 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |