The Honda XR 50 Motard is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 14.00 ccm (0,85 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.21 HP (2,29 kW)) @ 8000 RPM, 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential feature. The Honda XR 50 Motard features a 5.70 litres (1,50 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel injection system, delivering consistent efficiency during your journeys.
Preventative care is necessary to maintain your Honda XR 50 Motard performing at its best. Common service items include drive chains. With the right parts, your XR 50 Motard will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 14.00 ccm (0,85 cubic inches) |
| Power: | 3.21 HP (2,29 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.70 litres (1,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 79.0 kg (173,33 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |