The Harley Davidson FXDB Dyna Street Bob is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel system is an essential factor. The Harley Davidson FXDB Dyna Street Bob includes a 18.20 litres (4,79 gallons) fuel tank, providing efficient range for your rides.
Proper upkeep is key for ensuring your Harley Davidson FXDB Dyna Street Bob operating reliably. Essential service parts include spark plugs. With the right parts, your FXDB Dyna Street Bob will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXDB Dyna Street Bob Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 160/70 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 123.00 Nm (12,44 kgf-m or 90,25 ft.lbs) @ 3125 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.20 litres (4,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 290.0 kg (636,10 pounds) |
| Length: | 2355 mm (92,24 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston |