The Victory 10th Anniversary Vision Tour is a 4 stroke, Touring bike with a Oil and air cooled 1731.00 ccm (105,10 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 97.00 HP (70.8 kW, 147.80 Nm (15.1 kgf-m or 109.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key consideration. The Victory 10th Anniversary Vision Tour features a 22.71 litres (5,97 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, offering optimal mileage on the road.
Routine service is key for keeping your Victory 10th Anniversary Vision Tour performing at its best. Regular replacement items consist of batteries. By using genuine parts, your 10th Anniversary Vision Tour can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Victory 10th Anniversary Vision Tour Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - R18 and the Rear Tyre size is 180/60 - R16 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105,10 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70.8 kW |
| Torque: | 147.80 Nm (15.1 kgf-m or 109.0 ft.lbs |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.71 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 400.0 kg (877,39 pounds) |
| Length: | 2664 mm (104,38 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Floating rotor with 3-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |