The Peugeot XPS Enduro 50 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 1.90 HP (1.4 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key aspect. The Peugeot XPS Enduro 50 features a 7.80 litres (2,05 gallons) fuel tank, delivering consistent range for your adventures.
Regular maintenance is key for keeping your Peugeot XPS Enduro 50 running smoothly. Popular maintenance parts include brake pads. Using quality components, your XPS Enduro 50 will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Peugeot XPS Enduro 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.90 HP (1.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.80 litres (2,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 2095 mm (82,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |