The Vento Zip LI is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM, 9.22 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key aspect. The Vento Zip LI features a 4.92 litres (1,29 gallons) fuel tank, providing consistent efficiency for your rides.
Routine service is important for maintaining your Vento Zip LI in top condition. Frequently replaced components include drive chains. By using genuine parts, your Zip LI will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Vento Zip LI Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/60 - 12 and the Rear Tyre size is 100/60 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 9.22 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.92 litres (1,29 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 64.9 kg (142,29 pounds) |
| Length: | 1669 mm (65,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |