The KTM 660 LC4 Rally Factory Replica is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 654.00 ccm (39,71 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 65.00 HP (47,16 kW)) @ 7500 RPM, 69.50 Nm (7,06 kgf-m or 51,04 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a key factor. The KTM 660 LC4 Rally Factory Replica features a 48.00 litres (12,62 gallons) fuel tank, giving efficient efficiency for your adventures.
Routine service is necessary to maintain your KTM 660 LC4 Rally Factory Replica running smoothly. Frequently replaced components include drive chains. With the right parts, your 660 LC4 Rally Factory Replica will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for KTM 660 LC4 Rally Factory Replica Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 140/90 - 18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39,71 cubic inches) |
| Power: | 65.00 HP (47,16 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 69.50 Nm (7,06 kgf-m or 51,04 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 48.00 litres (12,62 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 162.0 kg (355,31 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |