The Laverda 750 Strike is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 747.00 ccm (45,35 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 92.00 HP (67.2 kW, 74.00 Nm (7.5 kgf-m or 54.6 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital for maintaining your Laverda 750 Strike performing at its best. Common service items include fuel filters. With regular servicing, your 750 Strike will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 747.00 ccm (45,35 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (67.2 kW |
| Torque: | 74.00 Nm (7.5 kgf-m or 54.6 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |