The Triumph Daytona Super III is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 115.00 HP (83,48 kW)) @ 9500 RPM, 87.30 Nm (8,86 kgf-m or 64,08 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital to keep your Triumph Daytona Super III in peak form. Frequently replaced components include sprockets. With the right parts, your Daytona Super III will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 115.00 HP (83,48 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 87.30 Nm (8,86 kgf-m or 64,08 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 211.0 kg (462,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |