The BMW F650GS is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 652.00 ccm (39,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM, 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key aspect. The BMW F650GS comes with a 17.30 litres (4,55 gallons) fuel tank, giving good fuel economy during your journeys.
Routine service is vital to keep your BMW F650GS performing at its best. Regular replacement items consist of fuel filters. With regular servicing, your F650GS will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for BMW F650GS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - S19 and the Rear Tyre size is 130/80 - S17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39,59 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.30 litres (4,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | 2175 mm (85,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |