The Honda VT 125 C2 Shadow is a 4 stroke, Custom bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM, 10.70 Nm (1,09 kgf-m or 7,86 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 111.0 km/h (68,66 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a key factor. The Honda VT 125 C2 Shadow comes with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, ensuring reliable fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Honda VT 125 C2 Shadow performing at its best. Common service items comprise oil filters. Using quality components, your VT 125 C2 Shadow will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda VT 125 C2 Shadow Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 17 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 10.70 Nm (1,09 kgf-m or 7,86 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 111.0 km/h (68,66 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 145.0 kg (318,10 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |