The Ducati Monster S4R is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 115.46 HP (83,88 kW)) @ 8750 RPM, 10.10 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical factor. The Ducati Monster S4R is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel management system, delivering optimal performance during your journeys.
Preventative care is important for keeping your Ducati Monster S4R in top condition. Popular maintenance parts comprise fuel filters. Using quality components, your Monster S4R will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster S4R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 115.46 HP (83,88 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 10.10 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |