The Daelim Altino 125 ES is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 11.60 HP (8.5 kW and a top speed of 106.0 km/h (65,57 mph)
For longer journeys, the fuel system is an essential consideration. The Daelim Altino 125 ES comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, offering efficient performance during your journeys.
Proper upkeep is important for keeping your Daelim Altino 125 ES running smoothly. Common service items consist of sprockets. Through proper maintenance, your Altino 125 ES will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.60 HP (8.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 106.0 km/h (65,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1984 mm (77,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |