The American IronHorse Legend is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1820.00 ccm (110,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 110.00 HP (80.3 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential consideration. The American IronHorse Legend is equipped with a 13.24 litres (3,48 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel delivery system, offering good fuel economy for your rides.
Preventative care is key for keeping your American IronHorse Legend in peak form. Common service items include brake pads. Using quality components, your Legend can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for American IronHorse Legend Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - H21 and the Rear Tyre size is 240/40 - V18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1820.00 ccm (110,50 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (80.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.24 litres (3,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 308.4 kg (676,60 pounds) |
| Length: | 2832 mm (110,94 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |