The Motorhispania MH7 125 Naked is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential factor. The Motorhispania MH7 125 Naked includes a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, delivering reliable range for your rides.
Preventative care is crucial to maintain your Motorhispania MH7 125 Naked in peak form. Common service items comprise spark plugs. With regular servicing, your MH7 125 Naked can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Motorhispania MH7 125 Naked Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Tecme |
| Rear Brakes: | Single disc. Tecme |