The Moto Guzzi Nevada Club 750 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6200 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3200 RPM and a top speed of 165.0 km/h (101,99 mph)
For longer journeys, the fuel system is an important consideration. The Moto Guzzi Nevada Club 750 comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, delivering optimal range for your adventures.
Routine service is important to keep your Moto Guzzi Nevada Club 750 running smoothly. Regular replacement items consist of spark plugs. By using genuine parts, your Nevada Club 750 can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6200 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 165.0 km/h (101,99 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |