The Veli VL50 E is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key aspect. The Veli VL50 E comes with a 5.20 litres (1,36 gallons) fuel tank, providing consistent fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is vital for ensuring your Veli VL50 E operating reliably. Regular replacement items involve clutch plates. Through proper maintenance, your VL50 E will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.20 litres (1,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1810 mm (70,94 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |