The Buell XB9R Firebolt is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 984.00 ccm (59,74 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7200 RPM, 92.20 Nm (9,35 kgf-m or 67,66 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential feature. The Buell XB9R Firebolt includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, ensuring good efficiency on the road.
Preventative care is important to keep your Buell XB9R Firebolt performing at its best. Essential service parts consist of clutch plates. Using quality components, your XB9R Firebolt can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Buell XB9R Firebolt Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 984.00 ccm (59,74 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 92.20 Nm (9,35 kgf-m or 67,66 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |