The Kawasaki KX 250 is a 2 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 52.50 HP (38,11 kW)) @ 8000 RPM, 47.50 Nm (4,78 kgf-m or 34,83 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key consideration. The Kawasaki KX 250 features a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank, delivering optimal range during your journeys.
Regular maintenance is vital for maintaining your Kawasaki KX 250 in top condition. Popular maintenance parts comprise oil filters. With the right parts, your KX 250 can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki KX 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/100 - 21 51 and the Rear Tyre size is 110/90 - 19 62 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 52.50 HP (38,11 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 47.50 Nm (4,78 kgf-m or 34,83 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 1990 |
| Weight: | 96.5 kg (211,64 pounds) |
| Length: | 2177 mm (85,27 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |