The Aprilia RSV 1000R is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 997.60 ccm (60,57 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 143.00 HP (103,88 kW)) @ 10000 RPM, 101.00 Nm (10,25 kgf-m or 74,13 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key feature. The Aprilia RSV 1000R features a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, ensuring reliable fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is important to maintain your Aprilia RSV 1000R operating reliably. Popular maintenance parts include oil filters. With regular servicing, your RSV 1000R can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Aprilia RSV 1000R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17. and the Rear Tyre size is 190/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 997.60 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 143.00 HP (103,88 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 101.00 Nm (10,25 kgf-m or 74,13 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 189.0 kg (414,62 pounds) |
| Length: | 2035 mm (79,70 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |