The Linhai 50 PY is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 2.54 HP (1.9 kW, 3.70 Nm (0.4 kgf-m or 2.7 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is essential to keep your Linhai 50 PY in top condition. Popular maintenance parts consist of spark plugs. With regular servicing, your 50 PY will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.54 HP (1.9 kW |
| Torque: | 3.70 Nm (0.4 kgf-m or 2.7 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 1 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 40.0 kg (87,76 pounds) |
| Length: | 1245 mm (48,76 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |