The Benelli Tornado 900 is a 4 stroke, Sport bike with a 898.00 ccm (54,53 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 140.00 HP (101,69 kW)) @ 11500 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 8800 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is key to keep your Benelli Tornado 900 operating reliably. Frequently replaced components include drive chains. With regular servicing, your Tornado 900 will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54,53 cubic inches) |
| Power: | 140.00 HP (101,69 kW)) @ 11500 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 8800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |