The Tank Sports Racer 150 DS is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is essential for keeping your Tank Sports Racer 150 DS in peak form. Popular maintenance parts comprise sprockets. Using quality components, your Racer 150 DS will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Racer 150 DS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 120.2 kg (263,68 pounds) |
| Length: | 1981 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |