The Buell Ulysses XB12X is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM, 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical aspect. The Buell Ulysses XB12X is fitted with a 16.65 litres (4,38 gallons) fuel tank and features a OHV fuel delivery system, offering good performance for your rides.
Preventative care is important for ensuring your Buell Ulysses XB12X in peak form. Popular maintenance parts involve fuel filters. With regular servicing, your Ulysses XB12X can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Buell Ulysses XB12X Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) |
| Power: | 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.65 litres (4,38 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 192.8 kg (422,88 pounds) |
| Length: | 2159 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |