The TVS Star City is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 109.70 ccm (6,66 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.18 HP (5,97 kW)) @ 7500 RPM, 8.10 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a critical feature. The TVS Star City features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, offering excellent fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is essential to keep your TVS Star City in peak form. Regular replacement items involve fuel filters. With the right parts, your Star City will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for TVS Star City Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 109.70 ccm (6,66 cubic inches) |
| Power: | 8.18 HP (5,97 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.10 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2025 mm (79,30 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |