The Moto Guzzi V7 Caf Classic is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical factor. The Moto Guzzi V7 Caf Classic is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, offering efficient efficiency for your adventures.
Routine service is crucial for maintaining your Moto Guzzi V7 Caf Classic performing at its best. Essential service parts consist of clutch plates. With regular servicing, your V7 Caf Classic will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi V7 Caf Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 54.70 Nm (5,57 kgf-m or 40,10 ft.lbs) @ 3600 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | 2185 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |