The Vespa GT60 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 21.72 HP (15,82 kW)) @ 8250 RPM, 20.20 Nm (2,09 kgf-m or 14,83 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 122.3 km/h (75,62 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a critical aspect. The Vespa GT60 is equipped with a fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, providing efficient performance for your rides.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Vespa GT60 in peak form. Regular replacement items include sprockets. With regular servicing, your GT60 can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Vespa GT60 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 21.72 HP (15,82 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 20.20 Nm (2,09 kgf-m or 14,83 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 122.3 km/h (75,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 146.0 kg (320,29 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |