The Yamaha XJR 1300 SP is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1251.00 ccm (75,96 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 107.00 HP (77,71 kW)) @ 8000 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 218.0 km/h (134,82 mph)
For weekend adventures, the tank size is an important feature. The Yamaha XJR 1300 SP includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, giving excellent efficiency for your rides.
Routine service is crucial to maintain your Yamaha XJR 1300 SP running smoothly. Regular replacement items comprise fuel filters. Using quality components, your XJR 1300 SP can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XJR 1300 SP Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1251.00 ccm (75,96 cubic inches) |
| Power: | 107.00 HP (77,71 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 218.0 km/h (134,82 mph) |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 230.0 kg (504,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |