The Highland 450 MX is a 4 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 449.00 ccm (27,26 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 55.65 HP (40,40 kW)) @ 8500 RPM, 51.10 Nm (5,17 kgf-m or 37,51 ft.lbs) @ 7300 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential consideration. The Highland 450 MX is equipped with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, offering optimal efficiency during your journeys.
Proper upkeep is essential for keeping your Highland 450 MX running smoothly. Essential service parts include drive chains. Using quality components, your 450 MX will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27,26 cubic inches) |
| Power: | 55.65 HP (40,40 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 51.10 Nm (5,17 kgf-m or 37,51 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |