The Honda XR 500 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 498.00 ccm (30,24 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 36.00 HP (26,17 kW)) @ 6500 RPM, 41.49 Nm (4,18 kgf-m or 30,45 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 140.0 km/h (86,57 mph)
For longer journeys, the fuel system is a critical aspect. The Honda XR 500 is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, delivering reliable efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is vital for keeping your Honda XR 500 in top condition. Popular maintenance parts include batteries. By using genuine parts, your XR 500 will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 498.00 ccm (30,24 cubic inches) |
| Power: | 36.00 HP (26,17 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 41.49 Nm (4,18 kgf-m or 30,45 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 8.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 140.0 km/h (86,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1980 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |