The Yamaha TMAXA is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 43.71 HP (31,74 kW)) @ 7500 RPM, 47.60 Nm (4,88 kgf-m or 34,92 ft.lbs) @ 4850 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a key consideration. The Yamaha TMAXA is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, giving consistent efficiency during your journeys.
Preventative care is essential to keep your Yamaha TMAXA performing at its best. Essential service parts involve fuel filters. With the right parts, your TMAXA will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TMAXA Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - M14 and the Rear Tyre size is 160/60 - M15 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 43.71 HP (31,74 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 47.60 Nm (4,88 kgf-m or 34,92 ft.lbs) @ 4850 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |