The Suzuki Intruder Classic 800 is a 4 stroke, Classic bike with a 805.00 ccm (48,87 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 50.95 HP (37.2 kW, 68.00 Nm (6.9 kgf-m or 50.2 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key factor. The Suzuki Intruder Classic 800 features a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, delivering excellent range during your journeys.
Proper upkeep is essential to keep your Suzuki Intruder Classic 800 performing at its best. Frequently replaced components consist of air filters. Using quality components, your Intruder Classic 800 will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (48,87 cubic inches) |
| Power: | 50.95 HP (37.2 kW |
| Torque: | 68.00 Nm (6.9 kgf-m or 50.2 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 246.0 kg (539,59 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |