The Kymco Dink 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.66 HP (8.5 kW and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial for maintaining your Kymco Dink 150 running smoothly. Frequently replaced components comprise batteries. Using quality components, your Dink 150 can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kymco Dink 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 11.66 HP (8.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | 1935 mm (75,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |