The Kymco Nexxon 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.04 HP (5,87 kW)) @ 7500 RPM, 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a key feature. The Kymco Nexxon 125 includes a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, delivering consistent efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is key for maintaining your Kymco Nexxon 125 operating reliably. Common service items involve drive chains. With regular servicing, your Nexxon 125 can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Kymco Nexxon 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 8.04 HP (5,87 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 1995 mm (78,11 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |