The MBK Booster 12 inch is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) In-line six type of engine.
This engine has 3.21 HP (2,29 kW)) @ 6500 RPM, 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical feature. The MBK Booster 12 inch features a 20.06 litres (5,27 gallons) fuel tank, giving efficient efficiency for your rides.
Proper upkeep is crucial to keep your MBK Booster 12 inch performing at its best. Popular maintenance parts consist of brake pads. Using quality components, your Booster 12 inch will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for MBK Booster 12 inch Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line six |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.21 HP (2,29 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 7.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.06 litres (5,27 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |