The Harley Davidson FLTR Road Glide is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the tank size is an essential feature. The Harley Davidson FLTR Road Glide is fitted with a 22.71 litres (5,97 gallons) fuel tank, ensuring excellent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is vital to maintain your Harley Davidson FLTR Road Glide in peak form. Regular replacement items comprise air filters. With the right parts, your FLTR Road Glide can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FLTR Road Glide Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR19 and the Rear Tyre size is 240/40 - R18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 125.56 Nm (12,74 kgf-m or 92,14 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.71 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 341.1 kg (748,24 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |