The MV Agusta F4 1000 Corse is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 163.60 HP (119.4 kW, 109.00 Nm (11.1 kgf-m or 80.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important factor. The MV Agusta F4 1000 Corse is equipped with a 18.47 litres (4,86 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, offering consistent performance for your adventures.
Proper upkeep is essential for maintaining your MV Agusta F4 1000 Corse running smoothly. Essential service parts include brake pads. Through proper maintenance, your F4 1000 Corse can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 1000 Corse Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 163.60 HP (119.4 kW |
| Torque: | 109.00 Nm (11.1 kgf-m or 80.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.47 litres (4,86 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |