The Titan Fat Bobber Deluxe is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1524.09 ccm (92,54 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 108.00 HP (78.8 kW, 161.36 Nm (16.5 kgf-m or 119.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key aspect. The Titan Fat Bobber Deluxe includes a 13.24 litres (3,48 gallons) fuel tank, offering efficient mileage on the road.
Regular maintenance is key for keeping your Titan Fat Bobber Deluxe in peak form. Frequently replaced components involve oil filters. Using quality components, your Fat Bobber Deluxe will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Titan Fat Bobber Deluxe Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 21 and the Rear Tyre size is 260/40 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1524.09 ccm (92,54 cubic inches) |
| Power: | 108.00 HP (78.8 kW |
| Torque: | 161.36 Nm (16.5 kgf-m or 119.0 ft.lbs |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.24 litres (3,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 620.0 kg (1360,07 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |