The Triumph Bonneville America is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 790.00 ccm (47,97 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 7400 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential aspect. The Triumph Bonneville America includes a 16.60 litres (4,37 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, providing reliable fuel economy during your journeys.
Preventative care is essential to keep your Triumph Bonneville America running smoothly. Popular maintenance parts comprise air filters. Using quality components, your Bonneville America will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 790.00 ccm (47,97 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 7400 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.60 litres (4,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 226.0 kg (495,71 pounds) |
| Length: | 2424 mm (94,92 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |