The Hyosung GT 125 Naked is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 14.21 HP (10,35 kW)) @ 11000 RPM, 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 110.0 km/h (68,06 mph)
For longer journeys, the fuel system is an important aspect. The Hyosung GT 125 Naked is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, ensuring good range for your adventures.
Scheduled maintenance is key to keep your Hyosung GT 125 Naked performing at its best. Frequently replaced components involve oil filters. Through proper maintenance, your GT 125 Naked can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT 125 Naked Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.21 HP (10,35 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 110.0 km/h (68,06 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |