The Gilera Runner SC 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important aspect. The Gilera Runner SC 50 is fitted with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel delivery system, ensuring excellent range for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Gilera Runner SC 50 performing at its best. Essential service parts include sprockets. Using quality components, your Runner SC 50 can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Gilera Runner SC 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydraulic with ? 220 mm stainless steel disc |
| Rear Brakes: | N/A |