The Yamaha IT 490 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 487.00 ccm (29,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 35.00 HP (25,37 kW)) @ 6000 RPM, 42.03 Nm (4,28 kgf-m or 30,85 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important aspect. The Yamaha IT 490 features a 13.60 litres (3,57 gallons) fuel tank, giving efficient performance for your adventures.
Regular maintenance is necessary to keep your Yamaha IT 490 in peak form. Popular maintenance parts include air filters. By using genuine parts, your IT 490 will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 487.00 ccm (29,57 cubic inches) |
| Power: | 35.00 HP (25,37 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 42.03 Nm (4,28 kgf-m or 30,85 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 4.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.60 litres (3,57 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1983 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |